Windows Server 2012 R2

Genel Bakış

Üst düzey esneklik ve çeviklik deneyimini elde edin

Microsoft Bulut Platformu vizyonunun kalbinde yer alan Windows Server 2012 R2, sanallaştırma, yönetim, ağ, sanal masaüstü altyapısı, erişim ve bilgi koruma, web ve uygulama platformu ve daha fazla alanda yeni özellik ve geliştirmelerle Microsoft’un küresel ölçekte bulut hizmetleri deneyimini altyapınıza getirir.

Windows Server’ın gelişimi

Windows Server 2012 R2, depolama, kimlik, ağ, sanallaştırma ve daha birçok alanda yüksek performans sağlar ve yüksek düzeyde ölçeklendirilebilir iş yükünü ve altyapıyı destekler. Windows Server 2012 R2, 5 kat daha fazla mantıksal işlemci desteği, 4 kat daha fazla fiziksel bellek ve sanal makine başına 16 kat daha fazla bellek desteği sağlayan kurumsal düzeyde bir platformdur. Aşağıdaki tabloda farklı Windows Server sürümlerinde kullanılabilen özelliklerin genel bakışı yer almaktadır.

Basit ve uygun maliyetli sunucu ve bulut platformu

Windows Server 2012 R2, işletmenizi bulut için en iyi duruma getirmek amacıyla mevcut yetenek kümelerinizden ve yatırımlarınızdan yararlanmanızı sağlar.

Windows Server 2012 R2 ve Windows Server 2012’deki Sunucu Rolleri ve Teknolojiler

 

 • Active Directory Sertifika Hizmetlerine Genel Bakış
  Bu içerik Windows Server 2012 içindeki Active Directory Sertifika Hizmetleri’ne (AD CS) genel bakış sağlar. AD CS kuruluşunuz için bir ortak anahtar altyapısı (PKI) oluşturmanıza ve ortak anahtar şifreleme, dijital sertifika ve dijital imza yetenekleri sağlamanıza olanak veren sunucu rolüdür.
 • Active Directory Etki Alanı Hizmetleri’ne Genel Bakış
  Active Directory Etki Alanı Hizmetleri (AD DS) sunucu rolünü kullanarak, kullanıcı ve kaynak yönetimi için ölçeklenebilir, güvenli ve yönetilebilir bir altyapı oluşturabilir ve Microsoft Exchange Server gibi dizin özellikli uygulamalar için destek sağlayabilirsiniz.
 • Active Directory Federasyon Hizmetlerine Genel Bakış
  Bu konu, Windows Server 2012 içindeki Active Directory Federasyon Hizmetleri’ne (AD FS) genel bir bakış sağlar.
 • Active Directory Basit Dizin Hizmetlerine Genel Bakış
  Active Directory Basit Dizin Hizmetleri (AD LDS), bağımlılıklar ve etki alanıyla ilgili AD DS kısıtlamaları olmadan, dizin özellikli uygulamalar için esnek destek sağlayan bir Basit Dizin Erişimi Protokolü (LDAP) dizin hizmetidir.
 • Active Directory Rights Management Services Genel Bakış
  Bu belge, Windows Server 2012 içindeki Active Directory Rights Management Services’e (AD RMS) genel bakış sağlar. AD RMS, kuruluşların güvenilir bilgi koruma çözümleri oluşturmasına yardımcı olmak için size şifreleme, sertifikalar ve kimlik doğrulama gibi endüstri güvenlik teknolojileriyle çalışan yönetim ve geliştirme araçları sağlayan sunucu rolüdür.
 • Uygulama Sunucusuna Genel Bakış
  Uygulama Sunucusu, sunucu tabanlı özel iş uygulamaları dağıtmak ve çalıştırmak için tümleşik bir ortam sağlar.
 • Masaüstü Deneyimine Genel Bakış
  Bu konu, Grafik Yönetim Araçları ve Altyapısı, Sunucu Grafik Kabuğu, masaüstü Deneyimi ve Media Foundation hakkında bilgiler içerir.
 • Yük Devretme Kümelemesine Genel Bakış
  Bu konu Yük Devretme Kümelemesi özelliğini açıklar ve en çok 4.000 sanal makinede veya en çok 64 fiziksel düğümde yük devretme kümeleri oluşturma, yapılandırma ve yönetme hakkında ek yönergeler sağlar.
 • Dosya ve Depolama Hizmetlerine Genel Bakış
  Bu konuda, yenilikler, rol hizmetleri listesi ve değerlendirme ve dağıtım bilgilerinin nerede bulunacağı gibi bilgilerle birlikte, Windows Server 2012 içindeki Dosya ve Depolama Hizmetleri sunucu rolü ele alınmıştır
 • Grup İlkesine Genel Bakış
  Bu konu, Windows Server 2012 ve Windows 8 içindeki Grup İlkesi’ni açıklar. Önemli Grup İlkesi görevlerini gerçekleştirmek için gereken belge kaynaklarını ve diğer teknik bilgileri, Grup İlkesi’nin önceki sürümleriyle karşılaştırıldığında bu sürümdeki yeni veya güncelleştirilmiş işlevler ve Windows PowerShell kullanarak genel Grup İlkesi görevlerini otomatikleştirme yollarını bulmak için bu konuyu kullanın.
 • Hyper-V’ye genel bakış
  Bu konuda, Windows Server 2012 içindeki Hyper-V rolü; bu rolün pratik kullanımları, Hyper-V’nin önceki sürümlerine kıyasla bu sürümdeki en önemli yeni veya güncelleştirilmiş işlevler, donanım gereksinimleri ve bir Hyper-V sanal makinesinde kullanım için desteklenen işletim sistemlerinin (konuk işletim sistemleri denir) listesi açıklanır.
 • Ağlara Genel Bakış
  Bu bölüm, BT uzmanının Windows Server 2012 tasarlaması, dağıtması ve tutmasına yönelik ağ ürün ve özellikleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler içerir.
 • Ağ Yükü Dengelemeye Genel Bakış
  Ağ Yük Dengelemesi (NLB) iki veya daha fazla sunucuyu tek bir sanal küme halinde yöneterek, web, FTP, güvenlik duvarı, ara sunucu, sanal özel ağ (VPN) ve diğer kritik görev sunucularında kullanılanlar gibi İnternet sunucu uygulamalarının kullanılabilirliğini ve ölçeklenebilirliğini geliştirir. Bu konu NLB özelliğini açıklar ve NLB kümelerini oluşturma, yapılandırma ve yönetme hakkında ek yönergelere bağlantılar sağlar.
 • Ağ İlkesi ve Erişim Hizmetlerine Genel Bakış
  Bu konu, Ağ İlkesi Sunucusu (NPS), Sistem Durumu Kayıt Yetkilisi (HRA) ve Konak Kimlik Bilgileri Yetkilendirme Protokolü (HCAP) gibi belirli rol hizmetleri dahil olmak üzere Windows Server 2012 içindeki Ağ İlkesi ve Erişim Hizmetleri’ne genel bakış sağlar. Ağ Erişimi Koruması (NAP), güvenli kablolu ve kablosuz erişim noktaları ve RADIUS sunucuları ve ara sunucuları dağıtmak ve yapılandırmak için Ağ İlkesi ve Erişim Hizmetleri sunucu rolünü kullanın.
 • Yazdırma ve Belge Hizmetlerine Genel Bakış
  Bu, Windows Server 2012 içindeki Yazdırma Sunucusu, Dağıtılmış Tarama Sunucusu ve Faks Sunucusu dahil olmak üzere Yazdırma ve Belge Hizmetleri hakkında genel bir bakıştır.
 • Uzak Masaüstü Hizmetlerine Genel Bakış
  Uzak Masaüstü Hizmetleri, masaüstü ve uygulama dağıtımını tüm cihazlara genişleterek, önemli fikri mülkiyetleri güvenli tutup düzenlemelere uyumu kolaylaştırırken, uzaktaki çalışanların verimliliğini artırır. Uzak Masaüstü Hizmetleri hem sanal masaüstü altyapısını (VDI) hem de oturum tabanlı masaüstlerini etkinleştirerek kullanıcıların her yerden çalışmasına olanak sağlar.
 • Güvenlik ve Koruma
  Bu sayfadaki tablo BT uzmanının Windows Server 2012 ve Windows 8 için güvenlik teknolojileri ve özellikleri hakkında kullanabileceği bilgilere bağlantılar sağlar.
 • Telemetriye Genel Bakış
  Bir veya daha fazla kuruluş birimine bir Grup İlkesi dağıtarak Microsoft ‘a otomatik olarak geri bildirim göndermenize olanak sağlayan Windows Geri Bildirim İleticisi hakkında bilgi verir. Windows Geri Bildirim İleticisi tüm Windows Server 2012 sürümlerinde bulunur.
 • Toplu Etkinleştirmeye Genel Bakış
  BT uzmanlarına yönelik bu teknik önceleme Windows Server 2012 içindeki toplu etkinleştirme teknolojilerini açıklar ve kuruluşunuzun ortalama ve büyük sayıda bilgisayar için toplu lisansları dağıtmak ve yönetmek amacıyla bu teknolojilerden nasıl yararlanabileceğiyle ilgili bilgi verir.
 • Web Server’a (IIS) Genel Bakış
  Bu belge Windows Server 2012 Web Sunucusu (IIS) rolünü tanıtır, yeni IIS 8 özelliklerini açıklar ve IIS ile ilgili ek Microsoft ve topluluk bağlantıları verir.
 • Windows Dağıtım Hizmetlerine Genel Bakış
  Windows Dağıtım Hizmetleri ağ üzerinden Windows işletim sistemleri dağıtmanıza olanak sağlar ve bu her işletim sistemini bir CD veya DVD’den yüklemek zorunda olmadığınız anlamına gelir.
 • Windows Server Yedekleme Özelliğine Genel Bakış
  Bu bölüm Windows Server Yedekleme özelliğine genel bakış sağlar ve Windows Server 2012 içindeki yeni özellikleri listeler.
 • Windows Server Essentials Deneyimi’ne Genel Bakış
  Windows Server Essentials Deneyimi rolü ile, sunucu panosu kullanılarak basitleştirilmiş yönetim, veri koruma, Uzaktan Web Erişimi ve Microsoft çevrimiçi hizmetleriyle tümleştirme gibi Windows Server 2012 R2 Essentials özelliklerinden Windows Server 2012 R2 Essentials kilit ve sınırlarınız zorlaması olmadan yararlanabilirsiniz.
 • Windows Server Update Services’a Genel Bakış
  Windows Server Update Services (WSUS) bilgi teknolojisi yöneticilerinin en son Microsoft ürün güncelleştirmelerini dağıtmalarına olanak sağlar. Yöneticiler WSUS kullanarak, Microsoft Update’den yayınlanan güncelleştirmelerin kendi ağlarındaki bilgisayarlara dağıtımını eksiksiz şekilde yönetebilirler. Windows Server 2012 sürümünde bu özellik bir sunucu rolü olarak işletim sistemiyle tümleşiktir. Bu konu bu sunucu rolüne genel bakış sağlar ve WSUS’un nasıl dağıtılıp tutulacağı konusunda ek bilgi verir.
 • Windows Sistem Kaynağı Yöneticisi’ne Genel Bakış
  Windows Server 2012 işletim sistemi için Windows Sistem Kaynağı Yöneticisi sayesinde, standart veya özel kaynak ilkeleriyle sunucu işlemci ve bellek kullanımını yönetebilirsiniz. Kaynaklarınızın yönetilmesi tek bir sunucu tarafından sağlanan tüm hizmetlerin eşit oranda kullanılabilir olduğundan veya kaynaklarınızın yüksek öncelikli uygulama, hizmet veya kullanıcıların kullanımına her zaman açık olduğundan emin olmanızı sağlar.

Kaynak : Microsoft

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir