Mayıs 06, 2021

Vladimir Putin Roscosmos’u Kamulaştırıyor

Vladimir Putin Roscosmos’u Kamulaştırıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin Roscosmos isimli federal uzay dairesini devlet kontrolündeki bir şirkete dönüştürüyor. Her zaman radikal kararlar alarak gündeme gelen Vladimir Putin, bu sefer de Roscosmos’a el attı. Açıklama Kremlin’ın resmi Twitter hesabı üzerinden yapıldı. Roscosmos, devlet tarafından desteklenen bir federal daire olmaktan çıkarak bundan sonra yönetimi devletin seçtiği ve devlet desteğini sınırlı şekilde alan bir şirket halini alacak.

Bugün ortaya çıkan bilgilere göre Roscosmos’un devlete bağımlı özel bir şirket haline dönüştürmesinin ardında bir çok şey bulunuyor. Öncelikle geçtiğimiz aylarca Roscosmos’un yolsuzluk ile başı derde girmişti. Atılan iftiraların asılsız olduğu ortaya çıktıktan sonra Roscosmos’un suçsuz olduğu belli olmuştu. Ayrıca devletin hiçbir firmaya yakınlık göstermemesi ve şirketlerde olduğu gibiticari anlaşma yapamamasından dolayı böyle bir karar alınmış olabilir. Yani bundan sonraRoscosmos diğer firmalar ile ticari anlaşma yapabilecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in resmi kararnameyi imzalamasından sonra yeni yıldan itibaren Roscosmos kamulaştırılmış bir şirket halini alacak. Şirkete geçiş yaptıktan sonra Roscosmos’un yaptığı bütün araştırmalar veriler ve bundan sonra yapılacak uçuşlar ve araştırmalaryeni şirketin bünyesi altında olacak. Ayrıca maddi sıkıntılar yüünden 2017 yılında uzaya gönderilmesi planlanan Soyuz’un erteleme kararı alınmıştı. Yeni yapılacak olan fırlatma tesisinin de 2029 yılındahazır hale gelmesi planlanırken bu karardan sonra Rusya’nın diğer gezegenlere ayak basma planlarını zamanla göreceğiz.

Kaynak: Scroll

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir