Mayıs 06, 2021

IŞİD Üyesi Hacker’ların Siber Savaşa Hazırlandığı Ortaya Çıktı

IŞİD üyesi olduğu düşünülen bir hacker grubunun siber terör hazırlığında olduğu anlaşıldı.

Yüzlerce IŞİD destekçisi hacker’ın, İnternet üzerinde bir tür siber teröre yol açmak için yürütülen kampanylara gereken araçları sağlamak adına gizli bir internet kanalında toplandığı ortaya çıktı. Terör örgütüne bağlı olduğu belirlenen bu foruma üye 300’ün üzerinde kullanıcının söz konusu platformda savunmasız ağları ve bilgisayar sistemlerini nasıl hedef alıp hack’leyebilecekleri konusunda bilgi ve materyal alışverişi yaptıkları anlaşıldı.

Vocativ adlı internet sitesi, IŞİD üyelerinin daha önce de çeşitli patlayıcı cihazların yapımı için gereken talimatları birbirleriyle paylaştıkları sosyal mesajlaşma uygulaması Telegram üzerinde bir tür cihad e-akademisi oluşturduklarını keşfetti.

Söz konusu forumda, bu kanalın İnternet üzerinde Hilafetin destekleyicileri için hack’leme ve programlama dillerine dair derslerin yayınlanması için kullanıldığı belirtiliyor. Forumun aryıca, geçtiğimiz aylarda Paris’teki terör saldırılarından yaklaşık iki hafta sonra, 24 Kasım’da oluşturulduğu anlaşılıyor.

Telegram üzerinde paylaşılan bu materyallerden bazılarını inceleyen siber güvenlik uzmanları, söz konusu bilgilerin büyük bir felakete yol açacak türden bir altyapıya sahip olmadığını söylese de, yine de bu mesajların; grubun online bir savaş ortamı yaratmaya yönelik bir arzuları olduğuna işaret ettiği belirtiliyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir