Ağır Nostalji İçerir: Tarayıcınız Üzerinden Windows 95 Keyfi Yaşayın!

Ağır Nostalji İçerir: Tarayıcınız Üzerinden Windows 95 Keyfi Yaşayın!

19 yaşındaki Andrea Faulds tarafından yapılan bir emülatör ile Windows 95 keyfini şu anda tarayıcınız üzerinden yaşayabilirsiniz.

Yıl oldu 2016, Windows sürümlerimiz de çoğunluk olarak Win10‘a yükselti. Ancak bundan yıllar yıllar önce (21 yıl) Windows denildiğinde akla gelen piksel pikselWin95‘i ise görebilen şanslı kesim de şu anda oldukça azdır. Peki ya bu Windows’un atalarından biri olan 95’i şu anda tekrar görüp bir nostajli yapmak, eğer hiç görmediyseniz de neymiş ne değilmiş gibi görmek için tüplü yerine LCD, LED ekranlarınızda deneyimlemek ister misiniz?

Bunun için bir web emülatörü üzerinden kodlama yapan Andrea Faulds isimli 19 yaşındaki genç başarılı çalışması sonrasında Windows 95’i tarayıcınız üzerinden açabilmenizi sağlıyor. Herhangi bir download yapmanıza, eklenti indirmenize gerek kalmadan direkt olarak gerekli bağlantıya giderek erişebildiğiniz Windows 95’i görebilmek için ise yapmanız gereken tek şey buradaki bağlantıya tıklamak. (Bağlantı arada fazla yükten dolayı patlıyor. Arada deneyin yük azaldı mı açılacaktır)

Biraz ağır çalışan (zamanında da ağırdı tabii de o zaman için hızlı gelirdi bize) emülatör, buna rağmen Win95 keyfimizi hiçbir şekilde etkilemiyor. Nedir ne değildir diyip bir geçmişe bakabileceğiniz bu emülaör’de boşuna Internet Explorer’ı açmayın derim. Çünkü işe yaramayacaktır. Tahminime göre Faulds’un geliştirmeye devam edeceği bu tarayıcı tabanlı Windows 95, gerçekten beni bi duygusal yaptı. (Haberi normalde yarım saat falan önce de yazardım fakat nasıl bir nostalji damarım tutmuşsa o sırada Win95’e dalıp gitmişim)

Kaynak: WebTekno

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir